Zlot połączony z Nocą Kupały

04-06-2018

Wydarzenie odbędzie dnia 23.06.2018 roku na Małym Skansenie w Dziekanowicach - zapraszamy!!!!

Noc Kupały połączona z III Wielkim Zlotem Słowian

 

Organizatorzy: Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, Gmina Łubowo, LGD Trakt Piastów, Starostwo Powiatowe w Gnieźnie serdecznie zapraszają 23.06.2018r na Noc Kupały połączoną z III Wielkim Zlotem Słowian


Zwieńczeniem dnia będzie wieczór koncertowy z udziałem takich wykonawców jak:

„Chłopcy kontra Basia”

„Good Staff”

„Czeremszyna”

Nie zabraknie też tradycyjnego puszczania wianków.
Oprawę tego „obrzędu” zapewni doskonały Zespół Pieśni i Tańca ŁANY Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

 

Poza tym, już od rana będzie można wejść na teren Małego Skansenu,  gdzie rozlokuje się wioska słowiańska, powstaną stoiska tematyczne, zaczną działać animatorzy, ruszą gry terenowe, wróżby miłosne i wiele innych atrakcji.

 

Wstęp na Mały Skansen, atrakcje i koncerty jest bezpłatny.

Zwiedzanie Ostrowa Lednickiego (przeprawa promowa) dodatkowo płatna.

 

Wkrótce więcej informacji.

 

Uwaga: z powodów logistycznych, związanych z rozbudową Muzeum, w bieżącym roku organizatorzy nie zapewniają możliwości skorzystania z pola namiotowego.

 

Noc Kupały – znana również jako Noc KupalnaKupalnockaKupała, a na Podlasiu, Śląsku czy Podkarpaciu jako Sobótka. Jest to święto związane z przesileniem słonecznym, przypadające na najkrótszą noc w roku. Należy zauważyć, że jest to święto wielowątkowe. Dotyczy żywiołów – ognia i wody, kultu płodności i miłości pełne radości, przepychu, cielesnych uciech i potężnych zabiegów magicznych. Świętujący rozpalają ogniska i skaczą przez nie, kąpią się w rzekach co ma dawać im oczyszczającą moc. Dziewczęta rzucając wianki, odczytują z nich wróżby dla siebie…gdy wianek popłynie daleko oznacza to, że panna nie może się spodziewać rychłego zamążpójścia, w zależności od tego w którą stronę popłynie wyznacza kierunek z której przybędzie wybranek… W starych podaniach  możemy wyczytać, że gdy młodzieniec wyłowi wianek puszczony na wodę, dziewczyna, która uwiła ten wianek, stanie się jego żoną. Z powodu szczególnego czasu, jakim jest najkrótsza noc w roku wiele osób utrzymuje, że właśnie wtedy ułatwiony jest kontakt z zaświatami. Szczególnym rytuałem tej nocy jest poszukiwanie kwiatu paproci, zwanego perunowym kwiatem. Tak naprawdę… dość często pod tym pretekstem pary udawały się w zaciszne miejsce by oddawać się uciechom cielesnym. Na różnych obszarach słowiańszczyzny występowało wiele rytuałów: wróżono z kwiatów, ziół, czy wody w studniach. Obchodzono domostwa z pochodniami, co miało chronić przed złymi siłami, zapewnić bezpieczeństwo i pomyślność. Współcześnie rytuał puszczania wianków cieszy się coraz większą popularnością, co można zaobserwować w wielu miejscach m.in. w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Bowiem to właśnie w czasie tego, starosłowiańskiego święta zacierają się granice łączące żywioły, a tajemnicze obrzędy zabierają nas w świat miłosnej magii. 

Noc Kupały  - magiczna, wyjątkowa noc!

Zapraszamy

 
1050 koszulek na 1050.rocznicę

Możesz zostać właścicielem indywidualnej numerowanej koszulki z serii limitowanej 1050..

Nawiązuje ona do symboliki Słowian jak Słońce, Ziemia, Życie oraz Wielkiego Zlotu Słowian….

Kupują koszulkę wspierasz organizację zlotu i stajesz się właścicielem indywidualnej koszulki wykonanej na Twój wymiar.
Zobacz tabelę obmiarów.

Koszulka będzie wykonana na Twój wymiar z wyjątkowego materiału.

Jest to dzianina o fakturze drobnej łezki, co usprawnia  wentylację oraz
ułatwia odseparowanie potu ze skóry. Posiadające hydrofilowe i antybakteryjne wykończenie.
Koszulkę szyje BCMNowatex.

Jeżeli chcesz mieć koszulkę z własnym imieniem i nazwiskiem oprócz numeru
zadzwoń w godz. 15:00 do 18:00 pod numer: 530 329 684

Zamów koszulkę

Wpisz rozmiar w informacji dodatkowej przelewu.